Announcement

Collapse
No announcement yet.

murai batu cebu

Collapse
This topic is closed.
X
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• harith
    started a topic murai batu cebu

murai batu cebu

ada sesiapa tahu dimana bisa dapat murai batu keseluruhan bulunya warna hitam.....bukan kacer....ya....trima kasih

• dw eugene
    replied
    Re: murai batu cebu

I ' m sorry, because i did not understand what the intention of this thread if you want to buy then you ' re wrong place, call me if i want to move threadnya to buy / barter call me ok
    ========================================
    saya minta maaf, karena saya tidak mengerti apa maksud dari thread ini, jika anda ingin membeli maka anda salah tempat, hubungi saya jika ingin saya pindahkan threadnya ke beli/barter hubungi saya ya

thread close

Leave a comment:

• john memble
    replied
    Re: murai batu cebu

Originally posted by - Donny d'vox - View Post
    kalo ngga salah itu murai irian om
    kalo utk mendapatkannya saya jg kurang tau, mungkin di pasar burung
    kalo murai irian yang om donny maksud mungkin burung teot ato murai air om maaf kalo sok tau piss.....!!
    soalnya yang di pict #1 tu cuma ada di filipina n mungkin belum masuk ke pasar indonesia trims.

Leave a comment:

• suwarno71
    replied
    Originally posted by harith View Post
    thanks bro....i have two murai nias at home currently....luv them very much...yes thats the one im looking for....murai cebu dont know whether u can find in any pasar burung in indonesia...if cannot then i have to go philipines...for me its more convenient to go indonesia .....coz i can speak bahasa indonesia....trima kasih
    OK lah kalau begitu. If someday I meet murai cebu at bird market, I will give you information about that later. Maybe other Kmers can help you.

Adakah Kmers yang mengetahui informasi tentang "Murai Cebu" silahkan untuk memberikan informasi kepada bro Harith.

Leave a comment:

• harith
    replied
    murai batu cebu

thanks bro....i have two murai nias at home currently....luv them very much...yes thats the one im looking for....murai cebu dont know whether u can find in any pasar burung in indonesia...if cannot then i have to go philipines...for me its more convenient to go indonesia .....coz i can speak bahasa indonesia....trima kasih

Leave a comment:

• suwarno71
    replied
    To Broo Harith

You mean "Black Shama" from Cebu, Philippine? Is the bird like this following image :
    [SPOILER=like this][/SPOILER]

I am not sure this bird may found in this place (I mean Jakarta), but you can find other "black shama" from Nias, Sumatera-Indonesia, like this image below:
    [SPOILER=like this][/SPOILER]

This one is one of my collection but you dont need to worry, because this bird like this can found in PB. Pramuka (Pramuka Bird Market) in Jakarta. The price range up to Rp. 300 - Rp. 400.
    Last edited by dw eugene; 17 July 2012, 11:25 AM. Reason: spoiler txs

Leave a comment:

• - Donny d'vox -
    replied
    kalo ngga salah itu murai irian om
    kalo utk mendapatkannya saya jg kurang tau, mungkin di pasar burung

Leave a comment:

Working...
X